Ek Yerleştirme Kılavuzu

Yapılan ek yerleştirme kılavuzu hakkında öncelikle bilmeniz gereken, tercih bildiriminde bulunduktan sonra, tercih süresi dahilinde https://ais.osym.gov.tr adresi üzerinden tercihinizi değiştirme hakkına sahipsiniz. Tercih işleminizin bitiminde, yine aynı site üzerinden tercihlerinizi kontrol etmeniz ve yazıcıdan bir kopyasını çıkartıp, saklamanız sizler için faydalı olacaktır. Bununla birlikte ek yerleştirme kılavuzu Yüksek Eğitim Kurulu’nun aldığı kararlar doğrultusunda hazırlanmaktadır. Merkezi Yerleştirme tarafından bir Yükseköğretim yerleştirme programına dahil edilen kişiler, ek yerleştirme programı içinde tercih yapma hakkına sahip değildirler.

Merkezi yerleştirmede Kontenjanı henüz dolmayan ve herhangi bir puanı belirlenmemiş yükseköğretim programlarını, gerekli puanı hesaplanan kişiler tercih hakkına sahiptir. Merkezi yerleştirme sonucunda, kontenjanı dolmuş olan, yalnız kayıt yaptırılmadığından dolayı, kontenjanda birkaç kişilik açık beliren lisans programlarını, belirtilen en küçük puana ve üstüne sahip kişiler tercih edebilirler. Özel yetenek sınavı sonucunda, bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan kişiler, ek yerleştirmede tercih hakkına sahiptir. Yükseköğretim programlarını tercihleri arasına almak isteyen kişiler, bu programa şartlarına uygun olmaları gereklidir.

Sınavsız geçiş ile yükseköğretim programlarına dahil olmak isteyen kişiler, ek yerleştirmede sadece kendi alanlarının bulunduğu programları tercih etme hakkına sahiptirler. Ayrıca ek yerleştirme programlarında, her bölüm üzerine hazırlanan programlarda en küçük puan ve öncelikli yerleştirilen kişilerin öncelik durumları belirtilmiştir. Bu bilgiler yükseköğretim adaylarına tercih yapma aşamasında kolaylık sağlamaktadır. Yalnız adaylar bu belirtilen durumun altında bir puana sahip olsalar bile, yine de ek yerleştirme kılavuzu doğrultusunda, tercih yapma hakkına sahip olacaklardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir